Hejšovina - Broumovsko, Polsko

Masiv Hejšovina má dva vrcholy a je tradiční kulisou Broumovska, Náchodska a Policka.  Je výraznou dominantou kraje, zasahuje až do Polska.

Hejšovina

     

Zdroj: panoramio.com

Szceliniec

Hejšovina je rozsáhlý masiv, který je tvořen kvádrovými pískovci. Již v 18. a 19. století byla Hejšovina pod vlivem romantismu často navštěvována. Dodnes je hora i celý kraj opředen mnoha pověstmi. Díky blízkým skalním městům Broumovské stěny a Teplické skály stojí tak trochu neoprávněně na okraji zájmu turistů a přitom má Hejšovina tolik co nabídnout.  Na polské straně se hora pne nad obcí Pasterka a je známa pod jménem Szceliniec (919m) nebo-li Velká Hejšovina. Na vrcholu polské Hejšoviny je turistická chata a skalní bludiště s turistickým okruhem.

 

Přístupnost

Na Hejšovinu se nejlépe dostanete po modré a zelené značce z obce Machov u Police nad Metují. Až na vrchol Velké Hejšoviny v Polsku Vás zavede žlutá značka.

 

Tip na výlet

Z nedaleké obce Machov můžete také vyrazit na Machovský ŠefelNa vrcholu Machovského Šefelu nalezente hezky upravenou vyhlídku, odkud budete mít pěkný rozhled do kraje.

Doporučujeme

 

Poloha na mapě

Kontakt

Region Adršpach Pondělí - pátek: 08:00 -17:30 info@region-adrspach.cz