Kudowa Zdrój

Tak říkajíc za českými humny, nedaleko Náchoda za hranicí české republiky, leží známé polské lázně Kudowa Zdrój.

       

Lázně úctyhodného stáří se stále těší oblibě

Lázně Kudowa v roce 2004 oslavily již 650. výročí svého vzniku. Jsou to největší lázně oblasti Klodzka a díky celoročně příjemnému klimatu a kvalitním službám patří mezi nejnavštěvovanější. Jejich srdcem je lázeňský park (Park Zdrojowy) na úpatí hory nazvané Góra Parkowa, kde se nachází krásný pavilon s minerálními léčivými prameny, pocházející z roku 1853. Minerální prameny slouží k pitným kúrám i ke koupelím.

 

Odpočinek i zážitky

Lázně jsou ideálním místem pro odpočinek. Užijete si procházek městem s typickou lázeňskou architekturou, kolonádou a parkem, jehož rozloha je celých 17 ha. Pokud milujete masáže a relax, jste tu na správném místě. Všude v lázních narazíte na kvalitní masérské služby. Na své si tu přijdou i rodiny s dětmi, neboť v Kudowě je oblíbený aquapark s tobogánem a několik solných jeskyní. V městečku je mnoho zajímavých atraktivních cílů a jeho okolí je jako stvořené pro výlety. V místní části Czermna u kostela se nachází kostnice (Kaplica Czaszek), jejíž interiér je vyložen více jak třemi tisíci lebek a kostí. Pozoruhodná je i Stezka mizejících řemesel s ptačí minizoo a mlsným pštrosem, která je zároveň skanzenem s jedinečným větrným mlýnem. Vedle hrnčířské dílny, kde si můžete vyrobit svůj vlastní keramický výrobek, se tu seznámíte s řemeslem mlynářským a kovářským. Muzeum leží pod širým nebem, jen asi 200 m od kostnice. K unikátům městečka patří Muzeum žab na ul. Sloneczna Mají zde sbírku předmětů denní potřeby s tématikou obojživelníků. No, řekněte sami, kde si můžete prohlédnout mýdlo ve tvaru mloka? Muzeum provádí také osvětu spojenou s ochranou žab. K dalším zajímavostem, které potěší zejména Vaše děti je Muzeum hraček z období 19. a 20. století s více jak 3000 exponátů ze všech světadílů.

Doporučení

Pestrý přehled výletů a turistických cílů v oblasti vám předloží v informačním centru na ulici Zdrojowa.

 

Přístupnost

Od Náchoda po silnici E67.

 

Občerstvení

Městečko i jeho okolí je plné restaurací a lázeňských kaváren s nabídkou delikátních zákusků. Výtečné sladkosti, například borůvkové dobroty a dorty si můžete vychutnat ve vyhlášené stylové kavárně Café Sissi. Zajít můžete také do některé ze zdejších hospůdek s jezírkem, ve kterém se prohání ryby a některou z nich chytit na zapůjčenou udičku. Místní kuchař vám ji připraví dle vaší chuti. Dostanete-li pořádný hlad, ochutnejte vývar (žurek), držkovou polévku (flaki) či bigos.

 

Vstupné

Lázně zdarma, vstup do muzeí je zpoplatněn.

 

Provozní doba

Muzeum žab: pondělí – pátek 9 – 17 hod., sobota – neděle 9 – 13 hod.
Muzeum hraček Bajka: denně 10 – 16 hod., v hlavní sezóně 9 – 17 hod.

 

Parkování

Ve městě je dostatečné množství vyhrazených parkovacích ploch, zejména za mostem přes řeku po pravé straně ul. Zdrojowa.

 

Kontakt

Informační centrum Kudowa Zdrój
Ul. Zdrojowa 44, tel.: 74 86 63 568,
e-mail: turystyka@kudowa.pl, www.kudowa.pl
 

 

Tip na výlet

V zelených kopcích za Kudowou na vás čeká další zajímavost, lidový skanzen Pstražna. Jedná se o Muzeum lidové kultury pohoří Sudet s typickou roubenou zástavbou a starými lidovými řemesly. Je zde například zvonice, hospoda, kovárna a nechybí samozřejmě ani obytná stavení. V létě se zde pořádají ochutnávky čerstvě upečeného chleba z pece s domácím sádlem a kdo má větší hlad, jistě mu přijdou vhod navíc brambory pečené v ohništi. Z lázní vás ke skanzenu přivede zelená turistická značka, která prochází kolem unikátního pohyblivého betlému s několika sty dřevěných figurek, který je přístupný po celý rok.

zdroj: mapy.cz

Doporučujeme

 

Fotogalerie

Poloha na mapě

Kontakt

Region Adršpach Pondělí - pátek: 08:00 -17:30 info@region-adrspach.cz